Rewrite letters from the image.
 
 

Kohoutková v zahraničí? Ve většině zemí zdarma!

Kohoutková v zahraničí? Ve většině zemí zdarma!

23.8.

Pokud vám kohoutkovou vodu nenaservírují ihned po příchodu, nestyďte se a požádejte o ni. K dispozici je ve většině případů zdarma. Stále více lidí totiž preferuje tuto ekonomičtější a ekologičtější variantu a restauratéři vychází svým zákazníkům vstříc.

Jedete do zahraničí a nejste si jistí, zda je možné požádat v místní restauraci o kohoutkovou vodu? „Podávání kohoutkové vody v restauracích je ve většině turistických destinací naprosto běžné. V některých zemích jako např. ve Francii a Itálii je dokonce uzákoněno. Turisté se tedy nemusí obávat. Určitě doporučujeme o kohoutkovou vodu požádat, pokud vám nebude automaticky naservírována,“ shrnuje Jana Bábíková ze serveru Vodarenstvi.cz.

Jihozápad Evropy bez problémů
V Řecku je kohoutková voda dle Mileny Kostomitsopulu z Řeckého velvyslanectví v restauracích automaticky k dispozici (např. ke kávě vždy). Paní Kostomitsopulu dodává: „Voda kohoutková se neplatí, ale není žádný zákon ani povinnost k jejímu servírování.“ Situace může být odlišná na ostrovech, kam je nutné pitnou vodu dovážet. V těchto případech v restauracích nabízejí balenou vodu za poplatek.

V některých oblastech Chorvatska je zvykem v restauracích podávat kohoutkovou vodu, jinde je  na vyžádání. Kohoutková voda se dle vyjádření místního velvyslanectví neúčtuje.

Dle Andreje Ferčeje z velvyslanectví Slovinské republiky je kohoutková voda k dispozici na vyžádání. Ve většině regionů Slovinska, zejména pak v alpských oblastech, je voda velmi kvalitní a chutná. Za tuto službu se stejně jako v dalších zemích neplatí.

V Itálii a Francii ze zákona povinné...
V zemi galského kohouta je to jednoduché, stačí vyslovit kouzelné "Une carafe d’eau, s’il vous plaît “ a číšník vám přinese karafu s vodou zdarma. "Ano, podáváni kohoutkové vody je ve francouzských restauracich běžným zvykem. Podle zákona je restaurace povinna podat hostu vodu z kohoutku, pokud o to host požádá. Toto opatření se však nevztahuje na kavárny a bary," upřesňuje Tereza Nováková z tiskového oddělení velvyslanectví.

Pokud požádáte o vodu z kohoutku v Itálii, musí vám být dle zákona nabídnuta. „V Itálii se kohoutková voda podává na vyžádání, většinou je však stále ještě častější situace, kdy lidé dávají přednost minerálce v lahvi. Restaurace si za kohoutkovou vodu neúčtují poplatky.“ upřesňuje Eva Vacková z italského velvyslanectví.

Jak požádat o kohoutkovou vodu ve Španělsku? Zapamatujte si jednoduchou formulaci „agua del grifo“. „Kohoutková voda se ve Španělsku někde podává běžně, někde na vyžádání a některé restaurace nabízejí pouze minerální vodu balenou. S poplatkem za kohoutkovou vodu je to stejné.“ doplňuje španělský přístup Nuria Sardá.

Situace v Portugalsku je rozdílná dle jednotlivých oblastí. “Vzhledem k nízké kvalitě kohoutkové vody ve velkých městech Portugalska (Lisabon, Porto), není zvykem ji běžně požadovat v restauracích. Kohoutková voda se podává na vyžádání zákazníka.” uvádí Iva Řihošková z Portugalského velvyslanectví v Praze. Za vodu se v portugalských restauracích neplatí.

Pro Holandsko běžné, ve Švýcarsku záleží na jazykové oblasti
V Nizozemsku vychází restauratéři svým zákazníkům také vstříc, přestože podobně jako v jiných zemích neexistuje žádný zákon či nařízení. Kohoutková voda je většinou zdarma. „Vyžádat si vodovodní vodu v restauraci je v Nizozemsku běžné. Existuji však i podniky, kde toto nenabízejí. Zde si můžete objednat minerálku, případně balenou vodu,“ upřesňuje Marek Fišer z Nizozemského velvyslanectví. Velmi zřídka se může stát, že si restaurace nepatrnou částku za vodu zaúčtuje, ale nebývá to dle pana Fišera příliš časté.

Ve francouzsky mluvící části Švýcarska je běžné, že restauratéři servírují karafy s vodou z kohoutku zdarma. V italsky mluvících regionech si vodu ani nemusíte vyžádat – je připravena na stole. V německy mluvících oblastech se vám však může stát, že vám kohoutková voda nebude naservírována ani na požádání, případně si za ni budete muset zaplatit. Ve Švýcarsku neexistuje žádné legislativní zakotvení, situace se liší především podle zvyklostí v jazykových oblastech.

Skandinávská ukázka šetrného přístupu k životnímu prostředí
Ve švédských restauracích je kohoutková voda zdarma naprosto běžná součást servisu. Helena Stiessová dodává: "Často je spolu s kávou v základní ceně jídla a je k dispozici, aby si ji hosté sami dolévali. Pokud tomu tak není, je možné o ni požádat obsluhu, a není myslím ve Švédsku restaurace, kde by se nad takovým přáním někdo podivil nebo je dokonce odmítl. Voda z kohoutku je jednou z mnoha ukázek šetrného přístupu Švédů k životnímu prostředí."

Podávání kohoutkové vody v Norsku není ze zákona povinné, ale stalo se běžnou praxí. “Ve většině případů na stole stojí několik karaf s vodou a sklenice k dispozici všem zákazníkům. Voda se zpravidla neplatí, na několika málo místech si účtují symbolický poplatek, který jde na účet dobročinné organizace,” potvrzuje Iva Košatková.

Ve Spojených státech automaticky a zdarma
Obecně je pití kohoutkové vody v USA velkým trendem a do osvěty se zapojují i celosvětově známé celebrity. Důvodem je velmi vysoká spotřeba balených vod a ekologická i ekonomická zátěž s tím spojená. V restauracích je ale už dnes situace výrazně lepší. Tiskové oddělení amerického velvyslanectví upřesňuje: „V USA je běžné, že se v restauracích servíruje kohoutková voda. Někde je to bez požádání, v některých podnicích (především v těch luxusnějších) musíte o kohoutkovou vodu požádat. Nemělo by se ale stát, že vám vodu z kohoutku odmítnou přinést. Kohoutková voda je v amerických restauracích zdarma.“

A jak jsme na tom u nás?
V České republice obliba kohoutkové vody v restauracích v posledních letech také roste. Restaurace zapojené do projektu „Čerstvá kohoutková? Stačí říct!“ servírují vodu dokonce v krásných designových karafách. „Akce se ujala, alespoň v některých restauracích či barech si lidé mohou vybrat, jakou vodu chtějí pít. Do akce se dnes zapojilo již více než 450 restaurací,“ uvádí Marcela Dvořáková, ředitelka marketingu společnosti Veolia Voda, organizátora projektu „Čerstvá kohoutková? Stačí říct!“.

 Zdrojem informací jsou velvyslanectví jednotlivých zemí v ČR.
 

23.8. (jab)
Tématický seriál

Víme, co pijeme – úvod

11.2.

Pokud chceme zjistit, jaká je aktuální kvalita pitné vody ve vašem městě městě, stačí navštívit www stránky vodárenských...

Víme, co pijeme – ověřování fyzikálních, chemických a organoleptických ukazatelů

11.5.

V předchozích dílech našeho seriálu o kvalitě vody jsme si představili mikroorganismy, které by se rozhodně neměly v...

Víme, co pijeme – ověřování mikrobiologické nezávadnosti

15.2.

V minulém díle jsme vysvětlili, jaký je rozdíl mezi nejvyšší mezní, mezní a doporučenou hodnotou hygienických limitů. Dnes...

Anketa
Pijete vodu z kohoutku?